Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RBF-4.8-8.6-16
RBF-4.8-8.6-16 picture photo
Mfg. Part Number
RBF-4.8-8.6-16
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK
Datasheet Download
RBF-4.8-8.6-16.pdf
Availability of RBF-4.8-8.6-16
QUANTITY
RBF-4.8-8.6-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBF-4.8-8.6-16
Internal Part NumberEIS-RBF-4.8-8.6-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesRBF
TypeBarbed Fastener
Rivet Diameter-
Rivet Length0.340" (8.64mm)
Head Diameter0.630" (16.00mm)
Head Height0.080" (2.03mm)
Hole Diameter0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range0.080" ~ 0.170" (2.03mm ~ 4.32mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBF-4.8-8.6-16
RBF-4.8-8.6-16 Details Description
Related parts for RBF-4.8-8.6-16
JUMPER-H1506TR/A2015A/H1504TR10" datasheet.pdf
SWITCH QUADRANT 2-WAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf