Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RBF-6.4-15-8
RBF-6.4-15-8 picture photo
Mfg. Part Number
RBF-6.4-15-8
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK
Datasheet Download
RBF-6.4-15-8.pdf
Availability of RBF-6.4-15-8
QUANTITY
RBF-6.4-15-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBF-6.4-15-8
Internal Part NumberEIS-RBF-6.4-15-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesRBF
TypeBarbed Fastener
Rivet Diameter-
Rivet Length0.590" (14.99mm)
Head Diameter0.320" (8.13mm)
Head Height0.040" (1.02mm)
Hole Diameter0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range0.220" ~ 0.420" (5.59mm ~ 10.67mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBF-6.4-15-8
Related LinksRBF-6., RBF-6.4-15-8 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
RBF-6.4-15-8 Details Description
Related parts for RBF-6.4-15-8
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 48 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
METALIZED POLYESTER 1.5" X 1.25" datasheet.pdf