Sullins Connector Solutions RBM10DCST-S288
RBM10DCST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBM10DCST-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RBM10DCST-S288.pdf
Availability of RBM10DCST-S288
QUANTITY
RBM10DCST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM10DCST-S288
Internal Part NumberEIS-RBM10DCST-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM10DCST-S288
Related LinksRBM10DC, RBM10DCST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM10DCST-S288 Details Description
Related parts for RBM10DCST-S288
MINIGATOR/BNC MALE RG58C/U 36" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC 8051 MCU 4K FLASH 20QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 8V 5.3A datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED 1/2" DOME GRN 28VDC TERM datasheet.pdf