Sullins Connector Solutions RBM12DCAH
RBM12DCAH picture photo
Mfg. Part Number
RBM12DCAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RBM12DCAH.pdf
Availability of RBM12DCAH
QUANTITY
RBM12DCAH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM12DCAH
Internal Part NumberEIS-RBM12DCAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM12DCAH
Related LinksRBM1, RBM12DCAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM12DCAH Details Description
Related parts for RBM12DCAH
IC MULTIPLEXER 8X1 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 75PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf