Sullins Connector Solutions RBM12DRMH-S288
RBM12DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBM12DRMH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RBM12DRMH-S288.pdf
Availability of RBM12DRMH-S288
QUANTITY
RBM12DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM12DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-RBM12DRMH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM12DRMH-S288
Related LinksRBM12DR, RBM12DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM12DRMH-S288 Details Description
Related parts for RBM12DRMH-S288
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 400V 140MA 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
ADJ WRST BND 4MM SNAP BL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 380VC SOD57 datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf