Sullins Connector Solutions RBM18DRKF-S13
RBM18DRKF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RBM18DRKF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RBM18DRKF-S13.pdf
Availability of RBM18DRKF-S13
QUANTITY
RBM18DRKF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM18DRKF-S13
Internal Part NumberEIS-RBM18DRKF-S13
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM18DRKF-S13
Related LinksRBM18D, RBM18DRKF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM18DRKF-S13 Details Description
Related parts for RBM18DRKF-S13
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 R/G,GRN,GRN,Y/G datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
VARIOFACE INTERFACE MODULE datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf