Sullins Connector Solutions RBM25DCTI-S288
RBM25DCTI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBM25DCTI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RBM25DCTI-S288.pdf
Availability of RBM25DCTI-S288
QUANTITY
RBM25DCTI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM25DCTI-S288
Internal Part NumberEIS-RBM25DCTI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM25DCTI-S288
Related LinksRBM25DC, RBM25DCTI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM25DCTI-S288 Details Description
Related parts for RBM25DCTI-S288
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM .2A 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201A datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.2 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EP5388QI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
.375 9.5MM PANWRAP BLACK 250 FT datasheet.pdf