Sullins Connector Solutions RBM43DCBD
RBM43DCBD picture photo
Mfg. Part Number
RBM43DCBD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RBM43DCBD.pdf
Availability of RBM43DCBD
QUANTITY
RBM43DCBD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM43DCBD
Internal Part NumberEIS-RBM43DCBD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM43DCBD
Related LinksRBM4, RBM43DCBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM43DCBD Details Description
Related parts for RBM43DCBD
CONN HEADER 4POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 42COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 3A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf