Vishay/Dale RCP0505W25R0GS2
RCP0505W25R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W25R0GS2
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W25R0GS2.pdf
Availability of RCP0505W25R0GS2
QUANTITY
RCP0505W25R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W25R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP0505W25R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W25R0GS2
Related LinksRCP0505, RCP0505W25R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W25R0GS2 Details Description
Related parts for RCP0505W25R0GS2
WRIST STRAP METAL ESD datasheet.pdf
IC AMP HBT 5000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
NEG PIN 20-30MM COIN CELL BATT datasheet.pdf
RES 232 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HDM 5SMPO062F090OVT datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 700MA 120-277 datasheet.pdf