Sullins Connector Solutions RBM43DSEH-S13
RBM43DSEH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RBM43DSEH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RBM43DSEH-S13.pdf
Availability of RBM43DSEH-S13
QUANTITY
RBM43DSEH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM43DSEH-S13
Internal Part NumberEIS-RBM43DSEH-S13
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM43DSEH-S13
Related LinksRBM43D, RBM43DSEH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM43DSEH-S13 Details Description
Related parts for RBM43DSEH-S13
RELAY RF SPST 250MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.07V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
P7SA-14F-ND DC110 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 18POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
2000MM/80" datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.43A SOT563 datasheet.pdf