Rohm Semiconductor RBQ10B65ATL
RBQ10B65ATL picture photo
Mfg. Part Number
RBQ10B65ATL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 65V 5A CPD
Datasheet Download
RBQ10B65ATL.pdf
Availability of RBQ10B65ATL
QUANTITY
RBQ10B65ATL Order Process
Ship out your order
Specifications of RBQ10B65ATL
Internal Part NumberEIS-RBQ10B65ATL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)65V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If690mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 65V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBQ10B65ATL
Related LinksRBQ10, RBQ10B65ATL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RBQ10B65ATL Details Description
Related parts for RBQ10B65ATL
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 5.5GHZ SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 6CH 2GHZ 48LFCSP datasheet.pdf
IC SCAN DVR 10CH W/GPM 28-TQFN datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 13.07"L X 9.13"W datasheet.pdf
CS 22-10 datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf