Powerex Inc. RBS84035XX
RBS84035XX picture photo
Mfg. Part Number
RBS84035XX
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 4KV 3500A DISC
Datasheet Download
RBS84035XX.pdf
Availability of RBS84035XX
QUANTITY
RBS84035XX Order Process
Ship out your order
Specifications of RBS84035XX
Internal Part NumberEIS-RBS84035XX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)4200V (4.2kV)
Current - Average Rectified (Io)3500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 4000A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25µs
Current - Reverse Leakage @ Vr150mA @ 4200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case-
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBS84035XX
Related LinksRBS84, RBS84035XX Datasheet, Powerex Inc. Distributor
RBS84035XX Details Description
Related parts for RBS84035XX
FIXED IND 8.2UH 840MA 146.2 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf