Recom Power R2D10-1524/P-R
R2D10-1524/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R2D10-1524/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD
Datasheet Download
R2D10-1524/P-R.pdf
Availability of R2D10-1524/P-R
QUANTITY
R2D10-1524/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D10-1524/P-R
Internal Part NumberEIS-R2D10-1524/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D10-1524/P-R
Related LinksR2D10-1, R2D10-1524/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2D10-1524/P-R Details Description
Related parts for R2D10-1524/P-R
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3.5A 12MLF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 0.00051 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf