Yageo RC0100FR-071KL
RC0100FR-071KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0100FR-071KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
RC0100FR-071KL.pdf
Availability of RC0100FR-071KL
QUANTITY
RC0100FR-071KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0100FR-071KL
Internal Part NumberEIS-RC0100FR-071KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0100FR-071KL
Related LinksRC0100F, RC0100FR-071KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0100FR-071KL Details Description
Related parts for RC0100FR-071KL
RES SMD 14.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HSOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 3W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf