Yageo RC0100FR-0747K5L
RC0100FR-0747K5L picture photo
Mfg. Part Number
RC0100FR-0747K5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
RC0100FR-0747K5L.pdf
Availability of RC0100FR-0747K5L
QUANTITY
RC0100FR-0747K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0100FR-0747K5L
Internal Part NumberEIS-RC0100FR-0747K5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0100FR-0747K5L
Related LinksRC0100FR, RC0100FR-0747K5L Datasheet, Yageo Distributor
RC0100FR-0747K5L Details Description
Related parts for RC0100FR-0747K5L
CAP FILM 0.018UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MPQ BUCHSENKONTAKT datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
IC POWER/BATT MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf