Yageo RC0201FR-07115KL
RC0201FR-07115KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07115KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 115K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07115KL.pdf
Availability of RC0201FR-07115KL
QUANTITY
RC0201FR-07115KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07115KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07115KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07115KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07115KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07115KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07115KL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
POT 100K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC MPU I.MX27 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
PC TEST POINT MINI SMD datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf