Yageo RC0201FR-07154KL
RC0201FR-07154KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07154KL
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07154KL.pdf
Availability of RC0201FR-07154KL
QUANTITY
RC0201FR-07154KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07154KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07154KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07154KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07154KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07154KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07154KL
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 14AWG MINUS KEYED datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 98POS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 25PPM datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 12SIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 31C S 8" WHT JACKS NI datasheet.pdf