Yageo RC0201FR-07165RL
RC0201FR-07165RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07165RL
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07165RL.pdf
Availability of RC0201FR-07165RL
QUANTITY
RC0201FR-07165RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07165RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07165RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07165RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07165RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07165RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07165RL
CAP CER 47PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED YLW DIFF 3.9X1.9MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 26AWG 100' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf