Yageo RC0201FR-0719R1L
RC0201FR-0719R1L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0719R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0719R1L.pdf
Availability of RC0201FR-0719R1L
QUANTITY
RC0201FR-0719R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0719R1L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0719R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0719R1L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0719R1L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0719R1L Details Description
Related parts for RC0201FR-0719R1L
ADAPTER TEST 1POS ZDU2.5/ZPE2.5 datasheet.pdf
SWITCH GUITAR LEVER KNOB BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 11POS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf