Yageo RC0201FR-0719R1L
RC0201FR-0719R1L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0719R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0719R1L.pdf
Availability of RC0201FR-0719R1L
QUANTITY
RC0201FR-0719R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0719R1L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0719R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0719R1L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0719R1L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0719R1L Details Description
Related parts for RC0201FR-0719R1L
PATCHCORD 1/4" PURPLE 4FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 56POS SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.52M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 7+PE POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf