Yageo RC0201FR-07237RL
RC0201FR-07237RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07237RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07237RL.pdf
Availability of RC0201FR-07237RL
QUANTITY
RC0201FR-07237RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07237RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07237RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07237RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07237RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07237RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07237RL
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 30A 125V datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 256KB FLASH 64MHZ 64LQFP datasheet.pdf