Yageo RC0201FR-07243RL
RC0201FR-07243RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07243RL
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07243RL.pdf
Availability of RC0201FR-07243RL
QUANTITY
RC0201FR-07243RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07243RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07243RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07243RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07243RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07243RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07243RL
IC DDR SDRAM 1GBIT 7.5NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RING 18-22AWG AMPLIVAR datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.5A TO220CP-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
8321-8 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf