Yageo RC0201FR-0726K7L
RC0201FR-0726K7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0726K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0726K7L.pdf
Availability of RC0201FR-0726K7L
QUANTITY
RC0201FR-0726K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0726K7L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0726K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0726K7L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0726K7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0726K7L Details Description
Related parts for RC0201FR-0726K7L
THERMOSTAT 105 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf