Yageo RC0201FR-07274KL
RC0201FR-07274KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07274KL
Brief Description
RES SMD 274K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07274KL.pdf
Availability of RC0201FR-07274KL
QUANTITY
RC0201FR-07274KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07274KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07274KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07274KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07274KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07274KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07274KL
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RECPT 56POS .100" STR datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ 56-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 310MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf