Yageo RC0201FR-0728KL
RC0201FR-0728KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0728KL
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0728KL.pdf
Availability of RC0201FR-0728KL
QUANTITY
RC0201FR-0728KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0728KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0728KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0728KL
Related LinksRC0201F, RC0201FR-0728KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0728KL Details Description
Related parts for RC0201FR-0728KL
IC FLASH 16MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
IC GAMMA BUFFER 4CHAN 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 12CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf