Yageo RC0201FR-0739K2L
RC0201FR-0739K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0739K2L
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0739K2L.pdf
Availability of RC0201FR-0739K2L
QUANTITY
RC0201FR-0739K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0739K2L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0739K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0739K2L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0739K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0739K2L Details Description
Related parts for RC0201FR-0739K2L
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
MODULE OUTPUT SHORT CIRCUIT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf