Yageo RC0201FR-0740K2L
RC0201FR-0740K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0740K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0740K2L.pdf
Availability of RC0201FR-0740K2L
QUANTITY
RC0201FR-0740K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0740K2L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0740K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0740K2L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0740K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0740K2L Details Description
Related parts for RC0201FR-0740K2L
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 44A TO-247 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
PWR SUP 12V 460W datasheet.pdf