Yageo RC0201FR-0743RL
RC0201FR-0743RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0743RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0743RL.pdf
Availability of RC0201FR-0743RL
QUANTITY
RC0201FR-0743RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0743RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0743RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0743RL
Related LinksRC0201F, RC0201FR-0743RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0743RL Details Description
Related parts for RC0201FR-0743RL
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ7 PG21 datasheet.pdf
OUTLET NEMA1-15R W/728W HOUSING datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14TSSOP datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
THYRISTOR MOS 1500V 60A SMPD datasheet.pdf