Yageo RC0201FR-0766K5L
RC0201FR-0766K5L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0766K5L
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0766K5L.pdf
Availability of RC0201FR-0766K5L
QUANTITY
RC0201FR-0766K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0766K5L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0766K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0766K5L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0766K5L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0766K5L Details Description
Related parts for RC0201FR-0766K5L
IC RF PWR CNTRL 2.7GHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 195A TO262 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
E1 DIE 22-18 AVIK PGYBK datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 10% 1600VDC RAD datasheet.pdf