Yageo RC0201FR-0773K2L
RC0201FR-0773K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0773K2L
Brief Description
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0773K2L.pdf
Availability of RC0201FR-0773K2L
QUANTITY
RC0201FR-0773K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0773K2L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0773K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0773K2L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0773K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0773K2L Details Description
Related parts for RC0201FR-0773K2L
TOOL CRIMP LOCATOR datasheet.pdf
IC 3.3V DIFF TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
F160 KEYPAD EXTENSION CABLE 15 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
500 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf