Yageo RC0201FR-07931KL
RC0201FR-07931KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07931KL
Brief Description
RES SMD 931K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07931KL.pdf
Availability of RC0201FR-07931KL
QUANTITY
RC0201FR-07931KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07931KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07931KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07931KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07931KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07931KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07931KL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
IC SW LO SIDE 6-OUTPUT 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf