Yageo RC0201JR-0713KL
RC0201JR-0713KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-0713KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-0713KL.pdf
Availability of RC0201JR-0713KL
QUANTITY
RC0201JR-0713KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-0713KL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-0713KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-0713KL
Related LinksRC0201J, RC0201JR-0713KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-0713KL Details Description
Related parts for RC0201JR-0713KL
IC OPAMP INSTR 570KHZ 18CDIP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 64POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 0.41UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf