Yageo RC0201JR-0718RL
RC0201JR-0718RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-0718RL
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-0718RL.pdf
Availability of RC0201JR-0718RL
QUANTITY
RC0201JR-0718RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-0718RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-0718RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-0718RL
Related LinksRC0201J, RC0201JR-0718RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-0718RL Details Description
Related parts for RC0201JR-0718RL
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT FERR CHIP BEAD MG, MU, MZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 3A B-MELF datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
2G DDR3L SDRAM 1.35V X16 800MHZ datasheet.pdf