Yageo RC0201JR-071M8L
RC0201JR-071M8L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-071M8L
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-071M8L.pdf
Availability of RC0201JR-071M8L
QUANTITY
RC0201JR-071M8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-071M8L
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-071M8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-071M8L
Related LinksRC0201J, RC0201JR-071M8L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-071M8L Details Description
Related parts for RC0201JR-071M8L
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
EVAL MOD FOR ADS7817 datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW DIFF datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO263AB datasheet.pdf