Yageo RC0201JR-073R9L
RC0201JR-073R9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-073R9L
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-073R9L.pdf
Availability of RC0201JR-073R9L
QUANTITY
RC0201JR-073R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-073R9L
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-073R9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-100/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-073R9L
Related LinksRC0201J, RC0201JR-073R9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-073R9L Details Description
Related parts for RC0201JR-073R9L
MOSFET P-CH 120V 15A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
BATT ZINC 1.4V BUTTON 7.9MM 8PK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 660MA 344 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf