Yageo RC0201JR-0743RL
RC0201JR-0743RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-0743RL
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-0743RL.pdf
Availability of RC0201JR-0743RL
QUANTITY
RC0201JR-0743RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-0743RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-0743RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-0743RL
Related LinksRC0201J, RC0201JR-0743RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-0743RL Details Description
Related parts for RC0201JR-0743RL
IC NVSRAM 64KBIT 70NS 28SOH datasheet.pdf
TRANSFORM CURR 100A SPLIT CORE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CGRID SMT HDR 30 SAU 16POS datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 78POS datasheet.pdf
OSC XO 108.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PG29 MULTICABLE OPENING 1X6.5M,1 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
IC REG DL BOOST/LINEAR 8DFN datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-343 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf