Yageo RC0201JR-07470KL
RC0201JR-07470KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-07470KL
Brief Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-07470KL.pdf
Availability of RC0201JR-07470KL
QUANTITY
RC0201JR-07470KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-07470KL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-07470KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-07470KL
Related LinksRC0201JR, RC0201JR-07470KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-07470KL Details Description
Related parts for RC0201JR-07470KL
TRANSMITTER/RCVR RS232 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANSPONDER COIL 4.75MH SMD datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H datasheet.pdf