Yageo RC0201JR-07680RL
RC0201JR-07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-07680RL
Brief Description
RES SMD 680 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-07680RL.pdf
Availability of RC0201JR-07680RL
QUANTITY
RC0201JR-07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-07680RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-07680RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-07680RL
Related LinksRC0201JR, RC0201JR-07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-07680RL Details Description
Related parts for RC0201JR-07680RL
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 2POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 99W OUT T/H datasheet.pdf
RES 109 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B19, AFS 2, datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FIXED IND 0.2NH 850MA 80 MOHM datasheet.pdf