Yageo RC0402FR-07105RL
RC0402FR-07105RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07105RL
Brief Description
RES SMD 105 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07105RL.pdf
Availability of RC0402FR-07105RL
QUANTITY
RC0402FR-07105RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07105RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07105RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07105RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07105RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07105RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07105RL
IDC CABLE - HSC50H/AE50M/HPK50H datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
OC 2P FP 2' 2/2 W W/CH datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LMT SW-DT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
1000UF 420V 35X100MM 85C 10000H datasheet.pdf