Yageo RC0402FR-0714RL
RC0402FR-0714RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0714RL
Brief Description
RES SMD 14 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0714RL.pdf
Availability of RC0402FR-0714RL
QUANTITY
RC0402FR-0714RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0714RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0714RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0714RL
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0714RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0714RL Details Description
Related parts for RC0402FR-0714RL
DC/DC CONVERTER 9V 45W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1044W datasheet.pdf