Yageo RC0402FR-07150KL
RC0402FR-07150KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07150KL
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07150KL.pdf
Availability of RC0402FR-07150KL
QUANTITY
RC0402FR-07150KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07150KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07150KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07150KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07150KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07150KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07150KL
IC DIGITAL POT 50K 100TP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT W/REF HS 20-DIP datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
PROTECT TUBE M6 DIF. FIBER 500MM datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IMCV MEDIALINX TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 28V datasheet.pdf