Yageo RC0402FR-0722R1P
RC0402FR-0722R1P picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0722R1P
Brief Description
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0722R1P.pdf
Availability of RC0402FR-0722R1P
QUANTITY
RC0402FR-0722R1P Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0722R1P
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0722R1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Total Lead Free Thick Film Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC-P Lead Free
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0722R1P
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0722R1P Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0722R1P Details Description
Related parts for RC0402FR-0722R1P
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN RF 12V SOT-143 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FEED THROUGH CONNECTOR 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf