Yageo RC0402FR-072K4L
RC0402FR-072K4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-072K4L
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-072K4L.pdf
Availability of RC0402FR-072K4L
QUANTITY
RC0402FR-072K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-072K4L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-072K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-072K4L
Related LinksRC0402F, RC0402FR-072K4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-072K4L Details Description
Related parts for RC0402FR-072K4L
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015R/X 10" datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 DL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.40V 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LIGHT BAR 590NM YLW 6.8X19.9MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT datasheet.pdf