Yageo RC0402FR-07309KL
RC0402FR-07309KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07309KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 309K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07309KL.pdf
Availability of RC0402FR-07309KL
QUANTITY
RC0402FR-07309KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07309KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07309KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07309KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07309KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07309KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07309KL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
GDT 200V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A DPAK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 250' datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 135MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf