Yageo RC0402FR-07360RL
RC0402FR-07360RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07360RL
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07360RL.pdf
Availability of RC0402FR-07360RL
QUANTITY
RC0402FR-07360RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07360RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07360RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07360RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07360RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07360RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07360RL
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TFLEX SF620 9" X 9" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf