Yageo RC0402FR-0739R2L
RC0402FR-0739R2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0739R2L
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0739R2L.pdf
Availability of RC0402FR-0739R2L
QUANTITY
RC0402FR-0739R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0739R2L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0739R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0739R2L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0739R2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0739R2L Details Description
Related parts for RC0402FR-0739R2L
LED YELLOW DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES TEMP SENS 270 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TRANS 2PNP 30V 0.1A SOT143 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-6" BLACK datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODULE, TP- datasheet.pdf
RES 15K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf