Yageo RC0402FR-07549RL
RC0402FR-07549RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07549RL
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07549RL.pdf
Availability of RC0402FR-07549RL
QUANTITY
RC0402FR-07549RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07549RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07549RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07549RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07549RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07549RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07549RL
SWITCH FS HINGE LEVER GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS GOLD R/A .100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
300 MHz, 32 ] 16 Buffered Analog Crosspoint Switch IC datasheet.pdf