Yageo RC0402FR-0764R9L
RC0402FR-0764R9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0764R9L
Brief Description
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0764R9L.pdf
Availability of RC0402FR-0764R9L
QUANTITY
RC0402FR-0764R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0764R9L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0764R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0764R9L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0764R9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0764R9L Details Description
Related parts for RC0402FR-0764R9L
AMP RF N-CHAN 30V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 WH TRANSFL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.10A 6V CHIP 1206 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PHASE 800V 2A KBPM datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680KHZ 6.0PF SMT datasheet.pdf