Yageo RC0402FR-07665RL
RC0402FR-07665RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07665RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 665 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07665RL.pdf
Availability of RC0402FR-07665RL
QUANTITY
RC0402FR-07665RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07665RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07665RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07665RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07665RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07665RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07665RL
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf