Yageo RC0402FR-07665RL
RC0402FR-07665RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07665RL
Brief Description
RES SMD 665 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07665RL.pdf
Availability of RC0402FR-07665RL
QUANTITY
RC0402FR-07665RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07665RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07665RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07665RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07665RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07665RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07665RL
FUSE CERM 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIAC 30-40V 2A DO35 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
RUBBER BOOT FOR 100 SERIES DMMS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf